Ці фактори ослаблюють імунітет птиці і роблять вразливою до респіраторного мікоплазмозу, який може виникати без занесення збудника Mycoplasma gallisepticum ззовні, внаслідок зниження природної резистентності. Мікоплазми швидко розмножуються в епітеліальних тканинах органів дихання, викликаючи симптоми їх ураження. Летальність становить від 5% у дорослих до 50% у молодняку.
Інфекційний синусит у індиків - симптоми
Хронічний перебіг хвороби супроводжується:
- пригніченням,
- зниженням апетиту,
- ринітом,
- слизовими виділеннями з носа і очей,
- кон'юктивітом і погіршенням зору,
- хрипами у трахеї,
- запаленням підочних синусів,
- набряками, внаслідок чого голова набуває повторної форми "совина голова".
Також спостерігаються нервові явища, паралічі, викравлення шиї. Індик трясе головою, довбе дзьобом об землю, "позіхає", витягує шию.
Специфічним симптомом є "п'яна хода" внаслідок порушення координації рухів - хворі індики падають, не бачать перешкод. Тому намагаються знайти спокійне місце, нерухомо сидять, не реагують на шум.
Поява будь-яких набряків чи пухлин на голові та шиї індиків свідчить про проблеми дихальної системи. Заражену птицю слід якомога швидше відокремити, інакше все поголів'я опиниться в зоні ризику. Яйця від інфікованої птиці непридатні для будь-якого використання.
Симптоми синуситу схожі на аспергільоз, який має грибкову етіологію і виникає при згодовуванні недоброякісних кормів. Тоді на стінках повітроносних мішків, серозних покривах, у легенях знаходять численні вузликові утворення.
Як лікувати синусит у індиків?
Мікоплазми чутливі до антибіотиків широкого спектру, тетрациклінів, макролідів, нітрофуранів.
Найчастіше призначають ветпрепарати на основі тилозину тартрату (Фарматил), які випоюють з водою (не менше 5 днів), додають в корм, закрапують у синуси, вводять в/м, а також фуразолідон.
Рекомендовано обробляти все поголів'я. Протягом 5 днів випоюють:
- вітамінні комплекси: Чиктонік в дозуванні 1 мл/1л води,
- тонізуючі препарати (Вітазал),
- настій з листя і ягід суниці, відвар з ромашки.
Якщо через 2-3 дні після лікування на голові і шиї залишаються мішки з рідиною, рідину викачують шприцом, а порожнину промивають хлоргексидином 0,05%.
Дезінфекцію проводять дворазово 2-3% розчином їдкого натру, 3% розчином формальдегіду, 20% суспензією свіжогашеного вапна, що містить 5% активного хлору.
Профілактика респіраторного мікоплазмозу у індиків
Лабораторно підтверджено, що в організмі хворих на респіраторний мікоплазмоз індиків не вистаячає вітамінів А і В. Тому раціон птиці повинен бути збалансований по вітамінах і мінералах. Це може забезпечити комбікорм для індиків ЕКОРМ.
Ризики захворювання значно нижчі у приміщеннях з доступом свіжого повітря без протягів, достатньою площею, сухою підстилкою.
Для превентивної профілактики хвороби застосовують сульфаніламідні препарати, такі як Септовет. Він задається перорально з сухими, вологими кормами а питною водою у дозі 1,25-1,5 г/10 кг м.т. протягом 5 діб груповим методом.