Кожного року з'являються нові породи курей, середня продуктивність яких складає до 300 яєць в рік. Аномалії яйцекладки у курей пов’язані з захворюваннями репродуктивних органів і неправильною годівлею. Оскільки, на птахофабриках дотримуються всіх норм утримання та харчування птиці, то рідко можна зустріти дефекти у яєць. Але що робити власникам домашніх господарств з цією проблемою?
Види та причини дефектів курячих яєць
• Малі яйця, без жовтка або з кров'яним згустком. Знесення малих яєць, з відсутнім жовтком, вмістом у центрі згустку крові або фібрину реєструється у молодняку за порушення світлового режиму і незбалансованої годівлі.
• Яйця з «мармуровою» шкаралупою формуються при стресових ситуаціях, підвищеній температурі у пташнику, недостатньому напуванні птиці.
• Яйця з двома жовтками. Якщо курка постійно несе яйця з двома жовтками не варто непокоїтись. Просто два жовтки знаходяться в яйцепроводі дуже близько один до одного та одночасно покриваються одним білком і шкаралупою.
• Яйця з кров’яними краплями. Якщо кров зустрічається в жовтку це наслідок кровотечі в яєчнику, коли з фолікула виходить яйцеклітина. Кров у білку кровотеча після потрапляння яйцеклітини в яйцепровід.
• Яйця з дефектом шкаралупи ознака декількох проблем.
Яйця без шкаралупи
• Ознака наявності паразитів. У курей зустрічається запалення яєчника та яйцепроводу (оваріосальпінгіт) по причині ускладнень і порушення обміну речовин внаслідок простогонімозу, пастерельозу, пулорозу. За гострого перебігу кури можуть загинути через 3-7 днів. Зверніть увагу на наступні симптоми:
- зменшення маси тіла та продуктивності;
- збільшений та гарячий живіт без пір'я, який може волочитися по землі;
- світлі сережки та гребінь;
- калові маси сіро-зеленого кольору забруднюють пір'я навколо клоаки;
- зустрічаються яйця з вапняним нальотом.
Використовуйте протипаразитарні ветеринарні препарати для курей.
• З кормовим травматизмом внаслідок згодовування остюків і лушпиння ячменю та вівса часто пов’язане з запаленням яйцепроводу. Тоді виникають ерозії слизової яйцепроводу, в які проникає патогенна мікрофлора. Як наслідок, порушується виділення секрету, що уповільнює рух яєць. Тому вони часто неповноцінні, тільки з підшкаралупною оболонкою, інколи з вапняним нальотом.
• Нестача мінералів. При порушенні мінеральної годівлі кур-несучок, зокрема нестачі кальцію, витоншується шкаралупа яєць. Необхідно ввести в раціон Трикальційфосфат або Премікс “Золоте яйце”, що сприяє досить швидкому відновленню якості шкаралупи.