У індичат формування мікробної мікрофлори шлунковокишкового тракту починається з першого дня життя. З другого тижня життя мікрофлора стабілізується і має істотний вплив на бар’єрну функцію кишківника. Однак висока концентрація мікроорганізмів (стафілококи, ентерококи, Escherichia coli, Salmonella spp., Shigella spp., Enterobacter spp., Proteus spp., Klebsiella spp., а також Pseudomonas spp.) у пташниках сприяє зниженню резистентності організму птиці.
Що таке пробіотики?
Пробіотики — живі мікроорганізми, які заселяють кишечник корисними бактеріями, уникаючи або зменшуючи ступінь колонізації патогенів.
Оскільки антибіотики вилучаються зі звичної практики тваринництва та птахівництва, перспективним інструментом запобігання захворювань вважаються пробіотики.
Чому варто купити пробіотики для тварин?
• Боротися з мікроорганізмами заважає антибіотикорезистентність, тому що за останні кілька десятиліть не було розроблено нових видів антибіотиків, а майже всі відомі втрачають свою активність.
• При використанні пробіотиків головна флора розмножується методом «конкурентного витіснення», стабілізується її склад, зменшується продукування токсичних речовин.
• Пробіотик — потужний природний антиоксидант. Він має високу біодоступність, зміцнює функції організму та підтримує хімічний баланс.
• Коли пробіотик змішують з кормом чи водою, кишківник заселяється корисними бактеріями, зменшуючи або уникаючи ступінь колонізації патогенів.
• Пробіотик сприяє підвищенню приросту маси тіла та збереженості птиці, поліпшує конверсію корму, що дає змогу при рівних витратах кормів і праці зберегти поголів’я і отримати заплановані прирости.
Ефективність пробіотиків для індиків
Науковці Сумського НАУ (Китаєва Д.В., Петров Р.В.) на базі лабораторії «Інноваційні технології та безпеки і якості продуктів тваринництва» та «Ветеринарна фармація», кафедри вірусології, патанатомії та хвороб птиці та в господарстві «Своя індичка» Краснопільського району порівняли ефективність двох пробіотиків після використання протипаразитарних препаратів при нематодозній інвазії індичат.
Один з них містить рекомбінантні штами молочнокислих мікроорганізмів симбіонтів кишківника птиці (Bifidobacterium bifidum, Bacillus thermophilus, Bacillus coagulance, Bacillus subtilis), а інший — суміш біологічно-активних природних натуральних компонентів органо-мінерального походження (фульво- та гумінові кислоти).
При проведенні досліджень були виявлені гельмінти, що належать до збудників гетеракідозу — Heterakis gallibarum. Тому спочатку індичатам задавали протипаразитарний препарат, що містить левамізолу гідрохлорид в дозі 5 мл на 5 л води одноразово, а потім пробіотики.
Найкраще себе показав препарат, що містить рекомбінантні штами молочнокислих мікроорганізмів (Bifidobacterium bifidum, Bacillus subtilis, Bacillus thermophilus, Bacillus coagulance), забезпечивши повне збереження поголів’я і вищі прирости. В результаті конкуренції він зменшував рівень коліформних бактерій приблизно на 6,67%, а рівень молочнокислих бактерій підвищив на 4,89%.