Післяродова гіпофосфатемія може бути окремим захворюванням у субклінічній і клінічно вираженій формах. Останню часто діагностують як післяродовий парез у ВРХ, що є причиною неправильного підходу до лікування. Насправді гіпофосфатемія завжди супроводжує післяродову гіпокальціємію, а отже необхідно підібрати правильне лікування обох захворювань.
Гіпокальціємія післяродова має субклінічний і клінічний перебіг (парез). Субклінічний перебіг хвороби діагностують в ЄС у 55-66% корів, в Україні після отелення у перші дві доби - 90-100%, а післяродовий парез - 15-17% на датскьких фермах, не менше 10% - Швеції.
Причини післяродового парезу
За останні 10-20 років змінюються думки про причини післяродового парезу - погляди про нестачу кальцію в раціонах не підтвердилися. Доведено, що однією з причин хвороби є надлишок кальцію в раціонах сухостійних корів.
Також встановлено важливе значення у розвитку хвороби надмірної кількості калію та натрію, дефіцит вітаміну D і магнію в раціоні.
Відзначається схильність окремих корів до хвороби.
Парез та гіпофосфатемія: симптоми
Необхідною є диференціація цих двох хвороб. За парезу:
- температура тіла корови менша за 37,5;
- гіперестезія шкіри, м'язів і сухожилків (аналгезія);
- відзначають розслаблення м'язового тонусу, залежування;
- коматозний стан швидко розвивається;
- через парез м'язів глотки і язика акт ковтання порушений, апетит відсутній.
За гіпофосфатемії:
- температура тіла в нормі;
- больова чутливість шкіри та апетити збережені;
- з'являється залежування, корови важко підіймаються і знову безсило опускаються;
- загальний стан пригнічений: ступор, сонливість, іноді - сопор, але не кома.
Лікування гіпофосфатемії у корів
Для лікування в першу чергу використовують ветеринарні препарати фосфору: Фосфосан внутрішньовенно 1-1,5 мл на 10 кг маси тіла, повторюють через добу. Після цього впродовж не менше 12 годин не можна вводити ветпрепарати кальцію. Для лікування також використовують Кальфостим, Кальфосет у дозі 120-200 мл внутрішньовенно (повільно), внутрішньом'язово або підшкірно до 50 мл в одне місце.
Лікування корів за післяродового парезу
Лікування післяродового парезу у ВРХ в першу чергу спрямоване на нормалізацію гомеостазу кальцію.
1. Коровам спочатку вводять розчин кальцію хлористого 10% в дозі 300-400 мл в залежності від маси тіла разом з рівною кількістю розчину глюкози 40%.
2. Внутрішньом'язово вводять 150 тис. МО вітаміну D3 (повторно - через 5 діб).
3. Кальцію хлорид вводять повільно (10 хв), оскільки він є кардіотоксичним. Якщо протягом 6-8 год не видно позитивного результату, то повторно вводять розчини кальцію хлористого та глюкози по 250-300 мл, але наступні ін'єкції роблять через добу.
4. Замість кальцію хлориду можна купити ветпрепарати з вмістом кальцію та фосфору: Кальфостим, ціна якого доступна в нашому інтернет-магазині ветеринарних препаратів, або Кальфосет у дозі 120-200 мл.