Що таке кокцидіоз?
Кокцидіоз - це зазвичай захворювання молодняку великої рогатої худоби (від 1-2 міс. до 1 року), яке носить спорадичний характер у вологі сезони року. «Літній кокцидіоз» і «зимовий кокцидіоз» у пасовищної худоби, ймовірно, є результатом сильного погодного стресу і скупчення людей навколо обмеженого джерела води.
Корови можуть вносити вклад в забруднення навколишнього середовища ооцистами E. bovis через збільшення кількості паразитів в калі в період пологів. Час до початку діареї після зараження складає 16-23 дні для E. bovis і E. zuernii і 3-4 дні для E. alabamensis.
Клінічне захворювання, викликане кокцидіозом, зазвичай не виникає в перші 3 тижні життя. Тому кокцидіоз не вважається частиною комплексу неонатальної діареї у телят.
Симптоми кокцидіозу у телят
Найбільш типовий синдром кокцидіозу - хронічне або субклінічне захворювання в групах зростаючих тварин. Телята можуть здаватися недбалими і мати плями на промежині. При легких інфекціях ВРХ виглядає здоровою, а ооцисти присутні в нормально сформованих фекаліях, але ефективність корму знижується. Найхарактернішою ознакою клінічного кокцидіозу є водянистий кал з невеликою кількістю крові або без неї, і тварини відчувають лише невеликий дискомфорт протягом декількох днів.
Важкі інфекції зустрічаються рідко. У сильно ураженого великої рогатої худоби розвивається:
- рідкий кривавий пронос, який може тривати> 1 тижня,
- рідкий кал з прожилками або згустками крові, клаптями епітелію і слизом,
- може піднятися температура;
- анорексія і зневоднення.
У гострому періоді частина телят гине; інші вмирають пізніше від вторинних ускладнень (наприклад, пневмонії). Телята, які пережили важку хворобу, можуть значно втратити вагу, яка не відновлюється швидко.
Діагноз кокцидіозу ставиться шляхом виявлення ооцист при фекальній флотації, прямому мазку або за методом Макмастера. Кількісний підрахунок ооцист в окремих ректальних зразках принаймні від п'яти телят в загоні допомагає підтвердити кокцидіоз як причину клінічного захворювання. Диференціальний діагноз включає сальмонельоз, вірусну діарею великої рогатої худоби, недоїдання, токсини або інших кишкових паразитів.
Профілактика еймеріозу включає:
· Під час спалаху клінічно хворих тварин слід ізолювати і при необхідності призначити підтримуючу пероральну і парентеральну інфузійну терапію.
· Слід знизити щільність заселення уражених загонів.
· Всі запаси корму і води повинні розташовуватися досить високо над землею, щоб уникнути зараження фекаліями.
· Парентеральная сульфаніламідна терапія може бути показана для контролю розвитку вторинного бактеріального ентериту або пневмонії.
· Кортикостероїди протипоказані, тому що вони збільшують виділення ооцист і викликають клінічне захворювання у інфікованих телят.
· Земля для отелення повинна бути добре дренованою і по можливості сухою.
· Всі заходи, що зводять до мінімуму фекальне забруднення волосяного покриву і шерсті, повинні виконуватися регулярно.
Кокцидіостатики: лікування кокцидіозу у ВРХ
Кокцидіостатик, купити в Києві який можна у виробника Укрзооветпромпостач, пригнічує повний розвиток життєвого циклу кокцидій, сприяє розвитку імунітету і не впливає на продуктивність.
Сульфаніламіди в кормі в дозі 25-35 мг/кг протягом ≥ 15 днів ефективні для боротьби з кокцидіозом у телят.
Толтразурил, що вводиться в дозі 15 мг/кг одноразово перорально через 14 днів після приміщення тварин в групове житло, ефективно запобігає діарею, викликану кокцидіозом.
Діклазуріл (5 мг / кг) використовується як пероральне антикокцидний засіб для телят.